Práce freelancera efektivně

20. 8. 2012

Mnoho freelancerů pracujících z domu má problémy se soustředěním a udržením pracovní efektivity. Práce z bytu nebo domu má spoustu možností, co můžete dělat jiného než skutečnou práci. Zalít kytky, posekat trávník, pověsit prádlo z pračky. Cokoliv je lepší než opravdová práce, za kterou dostanete zaplaceno! Jak s tím bojovat?

Typický freelancer je buď v bytě či domě sám, nebo tam s ním je partner či rodinní příslušníci.

Pracujete z domu sami

Ze začátku je to skvělé, můžete si pracovat kdy chcete a na čem chcete. Nikdo vás neomezuje, nikdo vám neříká v kolik vstávat a v kolik jít spát. Pracujete klidně 13 hodin denně a nikomu to nevadí. Ideální situace. Velmi rychle ale zjistíte, že doma jsou i další věci které se dají dělat než jen placená práce. Pustíte si Youtube nebo nějaký film a strávíte nad nimi celé odpoledne. Celá série Hvězdných válek? S chutí do toho! Však to nikdo nepozná, termín na dokončení projektu je až za dlouho. Především pro čerstvé freelancery je zábava (filmy, facebook, apod) obrovské lákadlo. Nemáte žádného šéfa co by vás nutil pracovat. A to je přece super, ne?

Práce z domu s rodinou

Při práci z domu s rodinou nebo partnerem nemáte až tak naprostou svobodu v čase práce. Musíte se přizpůsobit ostatním. Partner nebo rodina vás neustále vyrušují s drobnostmi, dotazy nebo menšími či většími úkoly. Něco musí být hned, jiné počkají. V hlavě vám pak víří směs z pracovních a rodinných úkolů s nejrůznějšími prioritami. Je těžké všem vysvětlit, že zrovna máte pracovní dobu a pracujete. Pokud nemáte samostatnou místnost na práci, musíte dost bojovat o svoji pracovní zónu. Zvlášť v situaci s malými dětmi a manželkou na mateřské je soustředění na práci velkým oříškem.

Po několika měsících zjistíte, že vaše soustředění na skutečnou práci je sotva 4-5 hodin denně. Zbytek je stráven buď zábavou, nebo úkoly a jinou prací, případně obojím. Nepříjemné úkoly odkládáte na později. Slíbené termíny nejsou dodrženy, postupně se vám hromadí urgentní práce. Klienti volají a jsou nepříjemní, protože vaše práce není dokončena.

Jak na pracovní efektivitu při práci na volné noze?

A) TO-DO list (seznam úkolů).

Každý večer si na papír napište seznam úkolů na další den. Pracovních i nepracovních dohromady. Vyznačte si červeně 3 nejdůležitější úkoly dne, které musí být zítra splněny. Modře si zakroužkujte úkoly které byste měli udělat a zeleně ty, které jsou bonus nebo byste je rádi. Jakmile úkol splníte, tak si jej zaškrtejte černým fixem tak, aby krom barevného kroužku okolo nebylo nic vidět. Večer proveďte hodnocení toho, jak vám šlo plnit úkoly a nesplněné přepište na další den.

B) vyhraďte si ráno první dvě hodiny na 3 nejdůležitější úkoly dne.

Ty nejodpornější úkoly udělejte hned ráno, dokud jste ještě plní elánu. Nezapínejte email, internet ani zábavu dokud je nesplníte. Pokud vás internet láká, prostě vypněte wifi router ze zásuvky :-) Na rutinní úkoly nebo příjemné věci si vyhraďte odpoledne.

C) Pracujte v blocích. 45 minut práce a 15 minut odpočinku.

Během těch 15 minut nedělejte práci. Bežte se projít, zalejte kytky, snězte jablko, přečtěte si kus knížky. Na konci dne si spočítejte kolik bloků jste opravdu pracovali.

D) Najděte si prostor, kde můžete nerušeně pracovat.

Samostatnou místnost ve vašem bytě nebo domě. Nebo vyzkoušejte sdílenou kancelář pro freelancery – tzv. coworking (z anglického spolu-práce). Ve větších městech existují coworkingová centra (sdílené kanceláře), kam jednotlivci a freelanceři chodí pracovat. S sebou máte jen nutné věci pro vaši práci. Coworkingová centra najdete v Praze (cca 10 coworkingů), Brně – www.cowobrno.cz, Ostravě – www.vivaostrava.cz, ale i dalších městech. Dobrý seznam coworkingových center je zde. Lidé v coworkinových centrech také často řeší pracovní efektivitu, můžete se tedy snadno inspirovat od ostatních.
V příštích dílech rozebereme efektivitu podrobněji…


Projekt provozuje CONSO EMINENS s.r.o. © 2017