Kurz Životopis, kterým zaujmete 2

21. 3. 2013
Kurz Životopis, kterým zaujmete 2

 

Druhý kurz proběhl opět nad očekávání a rád bych se tak tentokrát podělil o kus toho na co se v samotném kurzu zaměřujeme. Po dlouhých úvahách nad tím co dělí ty dobré životopisy od těch špatných jsem přišel na jednu zásadní věc a tou jsou dvě kritéria, které by mělo CV splňovat.

INFORMOVAT

Každý životopis by měl o člověku něco říct, měl by předat nějaké informace. Obecným problémem asi 80% životopisů, se kterými jsem se setkal, je to, že informují na 110%. Spousta z nich je na tři až čtyři strany a člověk se z ních dozví daleko více než potřebuje vědět. Jedna věc je mít spoustu zkušeností, druhá je pak umět předat v pár stručných a výstižných bodech nebo větách. Často se zamýšlím nad tím, jestli chci vůbec daného uchazeče vidět, když četbou jeho “strukturovaného” životopisu strávím spoustu času a vím o něm téměř vše, včetně toho na kterém patře budovy bydlí a jaké má číslo pasu (true story :).

ZAUJMOUT

Druhým cílem každého životopisu je zaujmout. Zaujmout tak abyste byli jiní než ostatní. Zdá se to jako samozřejmá věc, ale spousta lidí na ní úplně zapomíná. Podle takového malého výzkumu, který jsem si udělal, se většina lidí tímhle vůbec nezabývá a jejich životopis zkrátka vůbec nezaujme, protože je stejný jako sto dalších. Když jsem tvrdil, že informovat se lidem daří na 110%, tak zaujmout se jim daří tak na 5%. A ano, nedělám si srandu. Tohle je realita.


A zaujmout se Vám bohužel nepodaří s šablonou Europassu (i když prošla nedávno vývojem a je o dost lepší než kdysi). Nebo to alespoň půjde hodně těžce, protože ji používá 9 lidí z 10. Nehledě na to, že Europass je projekt, který legislativně vznikl na základě rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady EU č., jehož cílem je standardizovaný systém prezentace dokladů o vzdělání a pracovní praxi. Hodí se tedy maximálně pokud se hlásíte do nějaké instituce Evropské Unie nebo tam, kde se to vyloženě vyžaduje. Nestavějte se proto sami a dobrovolně do stáda a uniformity. Udělejte si životopis sami daleko zajímavěji.

Mějte prosím při Tvorbě svého CV vždy před očima tyhle dvě věci. Jak moc INFORMUJI a nakolik ZAUJMU? Samozřejmě to není všechno a existuje spousta dalších neméně důležitých věcí, které na kurzu probíráme, ale tohle mi přijde jako ta nepodstatnější věc. Pokud dokážete zaujmout, je totiž skoro jedno, jestli máte pracovní zkušenosti uvedeny před vzděláním nebo jazykové znalost až za zájmy či jestli jste uvedli adresu trvalého bydliště nebo jste zapoměli na datum narození. Zaměřte se na podstatné věci. Ty rozhodují o tom jestli Vás personalista pozve na osobní pohovor.


Projekt provozuje CONSO EMINENS s.r.o. © 2017