Kurz Životopis, kterým zaujmete

15. 2. 2013
Kurz Životopis, kterým zaujmete

Stalo se Vám někdy, že jste se ucházeli o zaměstnání, rozeslali desítky životopisů na nejrůznější pozice a téměř nikdy Vám nepřišla žádná odpověď? A když už přišla, byla negativní? Na první pohled se může zdát, že za to můžou nepořádní a neslušní personalisté, kterým nestojíme ani za krátkou odpověď. Pravda je však většinou jinde a to ve špatném životopisu, který v mnoha případech informuje více než je zdrávo.

Detail kurzu: Životopis, kterým zaujmete? Je to snadné, pokud víte jak na to!

Na první pohled by se mohlo zdát, že je to správně … ale není. Představte si, že Vám přijdou denně desítky životopisů, některé jsou na 4 stránky, jiné nečitelným písmem, další jsou třeba na jednu stránku, ale chaoticky uspořádané. Musíte prioritizovat a většinou máte jen omezenou dobu na to se rozhodnout, zda-li budete danému životopisu věnovat svůj čas. I přesto, že se k tomu snažíme v práci přistupovat jinak a potkat se opravdu s každým, znám ten pocit „tak na tohle se mi fakt nechce ani odpovídat“. Člověk je tak většinou už předem odsouzen k neúspěchu.

Přemýšlel jsem v čem se liší ty dobré životopisy, které zaujmou na první pohled, od těch špatných, které téměř ihned letí do koše. Dlouhou dobu jsem se zaměřoval na jednotlivé aspekty a části CVček a jednoho dne bylo jasno. Tohle si nemůžu nechat pro sebe, kurz byl na světě.

Netrvalo dlouho a všechny místa se vyprodaly. Udělalo mi to velkou radost, o to více zodpovědně jsem to však bral. Samotná příprava na kurz zahrnovala především tvorbu doprovodné prezentace a výběr ukázkových CVček. Těch dobrých, ale i špatných.

Krátce poté co se účastníci usadili kolem stolů jsme si všichni napsali na štítek své jméno a udělali stručné představovací kolečko, ve kterém každý řekl něco málo o sobě a také to co od kurzu očekává a proč vůbec přišel.

To na co bychom v průběhu neměli zapomenout jsme zaznamenali na flipchart a mohli jsme se vrhnout na úplně nejzákladnější chyby, které spousta lidí v životopisech dělá. Ač většině připadaly tyto věci až moc samozřejmé, stále se setkávám s hromadou uchazečů, kteří je na denním pořádku dělají.

Ať už se jedná o zasílání životopisu ve formátu .doc místo .pdf zasílání emailu z pofiderné a nicneříkající emailové adresy nebo vkládání velkých a nevhodných fotek do těla dokumentu.

Spousta lidí přemýšlí jestli dát do životopisu fotku a pokud ano tak jakou, zda-li psát do hlavičky datum narození nebo adresu atd. Rozepsat pracovní zkušenosti nebo nechat jen název pozice? Co je špatně a co dobře? Internetem koluje spousta hotových šablon, které takříkajíc „ukazují“ jak by měl takový ideální životopis vypadat. Detailně jsme si proto pak prošli čtyři kategorie životopisů z praxe. Rozčlenil jsem je do skupiny katastrofální, špatné, dobré a vynikající. Společně jsme pak měli možnost se zamysleli nad tím, jaké chyby lidé dělají, čemu se vyhnout a co je naopak v životopisu nezbytné uvést.

Na závěr jsme si prošli životopisy čtyřech odvážných účastníků, kteří se nebáli promítnout své CV na projektor a nechali si ho „proklepnout“ od ostatních. Bylo nesmírně zajímavé pozorovat zapálenost a přínosné nápady a myšlenky hodnotítích. Místo plánovaných dvou hodin se kurz protáhl i se závěrečnou diskuzí na tři hodiny. Jsem si vědom, že to místy bylo možná zbytečně podrobné a příště určitě zkusím kurz trochu zkrátit a moderovat ho svižněji.

Všichni účastníci byli moc inspirativní a měli spustu podnětných dotazů za což jsem jim opravdu vděčný. Chtěl bych na závěr poděkovat za možnost využít prostorů skvělého COWO Brno. Udělali jste mi všichni velkou radost a nakoplo mě to! Už teď se těším na pokračování :)

Detail kurzu: Životopis, kterým zaujmete? Je to snadné, pokud víte jak na to!

Na úplny závěr bych dovolil uvést reakci, která mi před pár dny přišla emailem a neskutečně mě potěšila.

Ahoj Vašku,

díky moc za připomínky/nápady k mému životopisu a vůbec za     celý kurz.
Dneska jsem životopis vyzkoušel naostro a zítra už jdu na     pohovor, takže jsem z toho dost nadšený :)

Měj se pěkně,
Vilém

Uvědomil jsem si, že přesně pro tohle má cenu takové věci dělat. Všichni se stále v něčem můžeme posouvat kupředu. Díky Naučmese!

Detail kurzu: Životopis, kterým zaujmete? Je to snadné, pokud víte jak na to!


Projekt provozuje CONSO EMINENS s.r.o. © 2017